Sycylia, ziemia gościnnaSpotkanie ze zranionym człowieczeństwem

Sycylia, ziemia gościnnaSpotkanie ze zranionym człowieczeństwem

124 vues • 01/02/2020 • 28:36

Sycylia, włoska wyspa leżąca na granicy pomiędzy Europą i Afryką, od lat jest miejscem przepływu migrantów, często przybywających tam w dramatycznych okolicznościach. W tym filmie odkrywamy trzy centra przyjęć mieszczące się w Palermo : centrum Astalli, centrum Arcobaleno 3P oraz Missione Speranza e Carità, w których spotykamy się zarówno z migrantami, jak i z ochotnikami, którzy wybrali zaangażowanie w pracę polegającą na przyjmowaniu migrantów. Liczne drogi przyprowadziły tych ludzi aż na Sycylię z różnych krajów, takich jak Bangladesz, Ghana, Nigeria... W ich historiach każdy i każda z nas może odnaleźć coś z zawsze uniwersalnej historii przyjmowania drugiego i spotkań z człowiekiem.

Wspólnota Chemin Neuf jest obecna na Sycylii, w Altavilla, od 4 lat. Odpowiedzialna jest tam za prowadzenie domu, w którym regularnie organizowane są rekolekcje według Ćwiczeń duchownych św. Ignacego z Loyoli, we współpracy z ojcami jezuitami. W latach 2018-19 brała także udział w formowaniu i towarzyszeniu wolontariuszom z centrum Astalli.

Ce film est réalisé par la Communauté du Chemin Neuf via le réseau international de prière « Net for God ».

Pour plus d'informations : www.netforgod.tv
Pour nous contacter : netforgod@chemin-neuf.org
Pour nous aider : https://www.tipeee.com/net-for-god-fr
moins

Langues :
Polski
Ce média est aussi disponible en :
Français
English
Deutsch
(arabic) العربي
հայերեն (armenian)
Español
Magyar
Kirundi
Latviski
Lietuvių
Malagasy
Português
русский (russian)
Česky
Original sous-titré
Chaîne: Net For God

Regarder la bande-annonce

Kit d'animation

Intercession du mois

Panie, naucz nas spotykać Cię i odkrywać w twarzy drugiego człowieka. Otwórz nasze serca. Pokaż nam jak Ty się nam wciąż dajesz, każdego dnia, abyśmy mogli być braćmi i siostrami. Odkryj przed nami, objaw nam, że to także w tej zadziwiającej żywej komunii Ty stajesz się obecny pośród nas. Panie, pomóż nam uznać, że w Tobie każde spotkanie może stać się komunią.

Parole du mois

[Jakiś uczony w Prawie], chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał". Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

Łk 10, 29-30. 33-37